Byggeriet på Davidskolen tager form

Byggeriet på Davidskolen tager form

Den Kristne Friskole i Aakirkeby, Davidskolen, der for nylig blev kåret som Danmarks syvendebedste og Bornholms bedste skole, har i nogen tid lidt under byggerod, selv om der nu hele tiden har set meget pænt ud på byggepladsen, der omfatter det område, hvor det gamle fysiklokale lå. Det er blevet revet ned og er ved at blive ersattet af et nydeligt rødstenshus med afvalmet tegltag.

Skoleleder Lene Due Madsen fortæller i en mail om byggeriet:

- Vores byggeri skal gøre det ud for nye lokaler til 0.kl./indskolingen. Det skrider planmæssigt frem og forventes at stå færdigt omkring 1. april.  Derefter kommer detalje-indretning, så vi forventer først endelig ibrugtagning ved starten af det nye skoleår 2019-20, siger skolederen, der også kan glæde sig over, at byggeriet følger det lagte budget..