AaIF’s blæksprutte af en formand indstillet til Tidendes lederpris

AaIF’s blæksprutte af en formand indstillet til Tidendes lederpris

Marian Lundh har mange mål med AaIF - og hidtil har hun gjort det så godt, at hun nu er indstillet til Bornholms Tidendes lederpris. Foto: Kim Bak

Den energiske og vellidte formand for Aakirkeby Idrætsforeingn (AaIF), Marian Lundh, er ikke alene indstillet til Bornholms  Tidendes lederpris. Nu er hun også blandt de tre nominerede. Læserne kan hjælpe hende på vej med en SMS med teksten TVB 3 til 1231.

Af Tidendes omtale fremgår det, at det koster almindelig SMS-takst plus en krone at afgive sin stemme. Og man kan maksimalt afgive fem stemmer pr telefonnummer.

Uddelingen af Bornholms Tidendes sportspriser, herunder også lederprisen, finder sted den 10. februar og transmitteres direkte i TV2/Bornholm fra kl. 19.45.

Det er oprindelig to aktive AaIF’ere, Lotte og Jan Brink, der har indstillet Marian Lundh til prisen og med følgende skriftlige begruundelse:

I foreninger såvel som virksomheder er man heldige, hvis man har en blæksprutte. En, der sørger for at alle praktiske ting er på plads.

I Aakirkeby Idrætsforening har man i årevis haft talentfulde ledere. Men da navnkundige K.D. Andersen for præcis 10 år siden besluttede sig for at trække sig som formand for AaIF, kom de alvorlige miner frem. Hvem skulle dog kunne afløse ham og hans indlysende ledertalent?

Da valget faldt på restauratør og vandrerhjemsejer Marian Lundh, Rosengården, var der mange skeptiske kommentarer.

De blev dog hurtigt gjort til skamme. Da det viste sig, at Marian er en person - som en blæksprutte - der kan have rigtig mange forskellige bolde i luften på én gang. Og hun finder konstruktive løsninger på alle problemer.

Det er imponerende, hvad hun formår! Derfor vil vi gerne indstille hende til Bornholms Tidendes lederpris 2022 netop i 10-året for hendes valg.

Marian fik hurtigt sat sit præg på foreningen, da hun efter generalforsamlingen i AaIF i 2012 kunne sætte sig i formandsstolen. Der var måske nok lidt skepsis, da hun begyndte at tale om samhørigheder og, at foreningens afdelinger skulle være der for hinanden. Men den fik hun hurtigt manet i jorden gennem handlekraft og fantastiske evner til at formidle sine konstruktive tanker.

Økonomisk havde foreningen det ikke alt for godt, da hun overtog styringen. Marian ville i samarbejde med resten af ledelsen sørge for at vende denne noget stramme økonomi i løbet af de første år. Det lykkedes også, og der har de seneste år været pæne overskud.

Et af de væsentlige bidrag til dette er hendes helt store passion for ”lopperne”. Hun havde storeinteresse for at finde de rigtige/spændende ting til de årlige loppemarkeder, og da tiden løb fra dem, fik hun arrangeret et “helårsloppemarked”, hvor hun via de sociale medier sørger for en stor indtægt til AaIF.

Hun sidder i flere forskellige ledelser/foreninger. Dels for at have fingeren på pulsen, dels for at få indflydelse på udviklingen indenfor sportens verden.

Marian er samtidig formand for gymnastikafdelingen og har desuden været instruktør for Ældre i Bevægelse.

Da AakirkebyHallerne manglede en daglig leder, trådte Marian selvfølgelig også til.

Samtidig med at besidde formandsposten i AaIF, driver hun Rosengården i Boderne og Kanns Hotel i Aakirkeby og er dermed også et stort aktiv for Aakirkeby.

Derfor er det med den allerstørste selvfølgelighed, at vi indstiller AaIF’s blæksprutte af en formand, Marian Lundh, til Bornholms Tidendes lederpris 2022.