Stafet for livet

Stafet for livet

10.00 

Et rørende døgn er slut. Tusind tak til alle der var med til at gå for os, og til alle der har støttet ved at købe lys eller på anden måde. Vi nåede op på 948 runder, dvs. samlet knap 380 km. Vi fangede lige det meste af familien Strand til slutbilledet - de har leveret en stor præstation for holdet. 

 

3.30


23.30

Aakirkeby for Livet har nu gået 600 runder, 240 km. En stor indsats af vores lille hold. Det lufter lidt mere og et par af de lukkede telte har har været oppe at flyve. Vores skulle være tøjret forsvarligt og lyser godt op (tak, Lars Jensen, for kæden).


21.40 Efter nogle smukke numre af Søren Bernbom blev lysposerne tændt. Karen Sofie spillede et par numre, og provst Johannes Gregers Jensen holdt en smuk tale om næstekærlighed. 

Nu spiller Out Of Mind, og folk går rundt på banen der er markeret med flagermuselygter. 

 

19.05

Nu er Lis, Evert, Lone og Benny også ude at gå. Der er lidt mere luft nu, og der er lækker akustisk musik fra scenen. Der er et par timer til lysceremonien, som man godt kan nå at overvære. Man kan også nå at købe et lys. 


16.55

Vi har fået forstærkninger, og nu bliver der tygget runder på banen. Heldigvis er her lidt vind, for det er virkelig varmt. Nu bliver Dirty Boots annonceret fra scenen. 


15.15

Det meste af holdet dukker op i løbet af eftermiddagen, men vi har da rundet 100 omgange. Holdet har også fået et par ekstra deltagere, velkommen til Signe og Ole. 

Du kan stadig nå at støtte os. Hvis du ikke har tid eller lyst til at gå, kan du købe et lys til en, du har mistet eller en du vil støtte. Køb på hjemmesiden www.stafetforlivet.dk - husk at vælge vores hold, Aakirkeby for Livet. 

 

 

12.45

Stafetten er i gang, HeatMakers spiller, solen bager, og her er en fantastisk stemning. Ved åbningen holdt Søren en stærkt bevægende tale, og derefter gik alle den første runde med Bornholmergarden og fighterne i spidsen.


11.35

Vi har fået vores telt op (tak til SYTE for at stille det til rådighed). HeatMakers er ved at finpudse lyden på scenen, og Søren har været forbi at hilse på. Han skal holde fighter-talen ved åbningsceremonien. 

Køb et lys og støt os! www.stafetforlivet.dk.

 

Aakirkeby.nu

Her finder du artikler og nyheder som vedrører hjemmesiden Aakirkeby.nu. 


Nyeste artikler