Generalforsamling 3. marts: Vi skal være sammen om Aakirkeby og det kræver en stærk borgerforening

Generalforsamling 3. marts: Vi skal være sammen om Aakirkeby og det kræver en stærk borgerforening

GENERALFORSAMLING I AAKIRKEBY BORGERFORENING - SAMMEN OM AAKIRKEBY

 

Kom til generalforsamling i Aakirkeby Borgerforening , tirsdag den 3. marts kl. 19.00 - 21.00. Mødet afholdes i Aakirkebyhallerne, Grønningen 3 i Aakirkeby.

Aakirkeby Borgerforening er en forening, som varetager borgernes interesser i byen og arbejder for at byen er i fortsat udvikling. Kort sagt, at Aakirkeby er en by, hvor det er dejligt at bo, gå i skole, arbejde, købe ind og som har et stort udbud af rekreative muligheder for små og store.

Derfor opfordrer vi alle vores medlemmer til at reservere datoen og være med. Faktisk opfordrer vi alle borgere i Aakirkeby til at melde sig ind. Bliv medlem i dag, så kan du deltage i Generalforsamlingen. 

Der kommer naturligvis en beretning fra formand Robert og kasserer Kenni vil fortælle om økonomien. Der bliver også snakket om den renoverede naturplads i Sdr. Byskov, hvor en arbejdsgruppe taget initiativ til en ny bålhytte og legeredskaber. Andre temaer kunne være byudviklingsprojektet eller arrangementer for tilflyttere. Der er også mulighed for at snakke om det som du gerne vil. Mød op hvis du har en god ide til en aktivitet i byen eller forslag til hvordan vi skaber en bæredygtig by. Er du ildsjæl, initiativrig og har organisatorisk talent, så kunne du også overveje at stille op som nyt medlem af bestyrelsen eller komme med på vores aktivliste. Der er brug for alle. 

Der kaffe, the og Aakirkebyhallernes berømte snitter bliver serveret efter mødet. 

Du kan blive medlem i dag. Send en sms med teksten JA TAK og dine kontaktoplysninger til Ronald på 28728586 - så hører du fra os. Kontingentet er 175 kr. om året og dækker dig og din hustand. Hvis du vil betale kontingentet med det samme kan du også betale via mobile pay på nummer 1269EY.

Har du spørgsmål om generalforsamlingen, opstilling til bestyrelsen eller kontingentet kan du kontakte formand Robert Johnsen på 20406068 eller robert.johnsen@mail.dk

AAKIRKEBY BORGERFORENING

Foto: Peter, Gitte og Inger Marie i Aakirkeby Borgerforenings bod til RETROFESTEN 2019